Ви є тут

Загальна інформація про З/П

Підбираємо зарядний пристрій для акумулятора - трансформаторний або імпульсний?

Зарядний пристрій (З/П; розм. Зарядка) - електронний пристрій для заряду електричних акумуляторів та акумуляторних батарей енергією зовнішнього джерела; як правило, від мережі змінного струму.

Включає в себе перетворювач напруги (трансформатор або імпульсний блок живлення), випрямляч, стабілізатор напруги, і в разі потреби пристрій контролю процесу заряду, засоби індикації (стрілочний або світлодіодний амперметр / вольтметр).

Характеристики зарядних пристроїв залежать від типу акумуляторів, робочої напруги, номінальної ємності.

Вибір зарядного пристрою завжди важливий, від його характеристик і продуктивності залежить робочий ресурс акумулятора. Тому, підібрати оптимальний варіант необхідно, виходячи з виконуваних ним функцій і інших характеристик. А вони, отже, залежать від принципу роботи З/П, технології його виконання.

Які існують види зарядних пристроїв за принципом роботи

Існує два відомих типу, які розрізняються за принципом функціонування. Їх ділять на трансформаторні і імпульсні.

Перші моделі мають велику вагу при відносно низькому ККД. Тому вони вже втратили свою актуальність, адже все популярнішим стають імпульсні моделі. Вони являють собою легкий і практичний прилад, який гарантує повний заряд АКБ.

1. Трансформаторні працюють за принципом звичайного трансформатора. Він виглядає як звичайний магнітний стрижень, на ньому щільними шарами намотано обмотку. Якість і параметри такого пристрою залежать від кількості обмотки і матеріалу його провідників. Іншими словами, він працює по типу електромагнітної індукції, перетворюючи змінний струм в постійний.
 
2. Імпульсні зарядні пристрої є більш сучасними варіантами, які впливають на АКБ високочастотним струмом, що веде за собою подачу заряду малими імпульсами. Для їх роботи не потрібно використовувати ні стрижень, ні обмотку, вони легкі і невеликі за розміром.

Крім того, за допомогою імпульсних З/П можлива подача як постійного, так і змінного струму. Іноді їх використовують для змішаної або комбінованої підзарядки, в ній часто виникає необхідність, коли треба заряджати різні АКБ.

Переваги та недоліки трансформаторних зарядних пристроїв

Наявність подібної конструкції веде за собою значні розміри і,в більшості випадків, його використовують як стаціонарний прилад. Однак, незважаючи на вагу і габарити трансформаторними зарядними пристроями часто користуються через те, що вони перевірені.

До інших переваг відносять:

  • низьку вартість;
  • рідкісні випадки виходу з ладу обладнання;
  • надійність і простота конструкції;
  • простоту в ремонті і обслуговуванні.

До недоліків відносять такі фактори:

  • великі розміри і вага;
  • необхідно постійно стежити за процесом заряду, не відходячи від зарядного пристрою;
  • потрібно чітко дотримуватися умов роботи, щоб агрегат не "закипів»;
  • регулярно, через 30-50 хвилин, перевіряти силу струму.

Крім того, перед початком роботи потрібно обов'язково вимірювати рівень заряду акумуляторної батареї.

Переваги та недоліки імпульсних зарядних пристроїв

Використання даного обладнання більш популярно на сьогоднішній час. Відрізняється наявністю наступних переваг.

  • Невеликі розміри і вага, їх зручно перевозити і зберігати в будь-якому місці.
  • Автоматизований процес підзарядки, деякі моделі оснащені мікропроцесором, який визначає всі необхідні параметри і безпечно проводить підзарядку.
  • Удосконалена система захисту, вона працює завдяки наявності різних регуляторів, стабілізаторів.
  • Наявність декількох рівнів захисту - від перегріву, перевантажень, закипання.
  • Оснащення декількома режимами підзарядки, особливо важливим іноді буває швидкий режим або «BOOST», який часто допомагає в ситуаціях, коли треба терміново зарядити АКБ.

Крім того, багато моделей імпульсних зарядних пристроїв обладнані дисплеєм, на якому виводиться вся необхідна інформація для користувача - рівень заряду, який використовується режим, інші функції З/П.

Серед недоліків даних приладів розрізняють тільки один - це висока вартість. При цьому, не тільки самого пристрою, але і його обслуговування, запасних частин. Іноді досвідчені фахівці рекомендують придбати новий, ніж ремонтувати старий З/П.

Зарядка за допомогою імпульсного З/П має свої особливості, тому рекомендуємо дотримуватися важливі рекомендації:

  • Зняти акумулятор для зарядки. Навіть якщо гарантується стабільна і безпечна робота під час використання АКБ, все одно краще зайвий раз перестрахуватися.
  • Слідувати зазначеній інструкції під час під'єднання клем.
  • Навіть якщо у вас автоматичний пристрій, краще періодично перевіряти роботу системи. Адже поломка може статися в будь-який момент.

Такі поради зможуть уберегти вас від будь-яких несправностей і значно продовжать термін служби акумулятора.

Зверніть увагу, що процес зарядки може тривати до 15 годин. І не рекомендується гнатися за швидкістю, оскільки в такому випадку АКБ буде зношуватися набагато швидше. В цілому, імпульсні зарядні пристрої по функціоналу не поступаються трансформаторним, але зате пропонують більш комфортну експлуатацію.

Складнощі вибору

Дуже важливо в цьому випадку зробити правильний вибір, адже від цього залежить термін експлуатації вашої акумуляторної батареї. Наприклад, якщо використовується акумулятор, що не обслуговується, то для нього не підійде трансформаторне зарядний пристрій, так як воно буде чинити негативний вплив на електроди АКБ.

Якщо акумулятор можна заряджати будь-яким із зазначених З/П, тоді потрібно вибирати прилад, виходячи з таких факторів:

  • вартість. Для багатьох цей фактор дуже важливий, тому варто враховувати, що трансформаторні дешевше, а імпульсні, відповідно, - дорожче;
  • габарити. Як вже зазначалося вище, імпульсні легші і менші за розміром, трансформаторні ЗУ - більше і важче;
  • контроль процесу підзарядки, як у випадку з трансформаторним, або залишити зарядний пристрій включеним і займатися своїми справами, як у випадку з імпульсним.

Варто враховувати, що ці чинники не настільки важливі, якщо погано підібрати зарядний пристрій по характеристиках. Одним з найбільш важливих параметрів вважається величина струму. Тому, при виборі зарядного, необхідно орієнтуватися на показники 1: 10, можна навіть більше. Крім того, важливо при покупці дізнатися принцип роботи пристрою, пікову величину струму, який заряджає, максимально допустиму ємність акумуляторної батареї, вольтаж З/П, а також можливі режими і функції приладу. Таким чином, підібрати оптимальну модель буде простіше і легше.